Od kiedy i kogo obowiązują nowe kody PKD?
Nowe kody PKD są obowiązkowe dla firm powstających od 1 stycznia 2025 roku oraz dla tych przedsiębiorców, którzy po tej dacie dokonają jakichkolwiek zmian w obowiązujących ich rejestrach – CEIDG lub KRS. Wystarczy, że z początkiem roku zmieniamy formę opodatkowania i już zostaniemy poproszeni o dostosowanie swoich kodów PKD.
Okres przejściowy
Okres przejściowy zaczyna się 1 stycznia 2025 roku i potrwa do końca grudnia 2026 roku. W tym czasie przedsiębiorstwa założone przed 1 stycznia 2025 mogą posługiwać się klasyfikacją kodów PKD 2007. Natomiast wszystkie nowopowstałe przedsiębiorstwa muszą już stosować się do kodów PKD 2025
Okres po 31 grudnia 2026, czyli po okresie przejściowym
Po 31 grudnia 2026 roku planowane jest automatyczne dostosowanie wszystkich starych kodów PKD do nowej klasyfikacji z 2025 roku. Oznacza to, że firmy, które nie zmienią samodzielnie kodów do końca 2026 roku, otrzymają nowy kod wygenerowany na podstawie starego.
Podsumowanie
Zmiana kodów PKD w przypadku przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG jest bardzo prosta i intuicyjna. Wystarczy edytować wpis do CEIDG podając w zmianiach chęć aktualizacji kodu PKD. Z kolei w przypadku spółek kapitałowych (np. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością) konieczna może być nawet zmiana umowy spółki (jeśli aktualizujemy kod PKD dotyczący wiodącej działalności).
Zatem jak widać w większości przypadków zmiana kodów PKD nie spowoduje konieczności dopełnienia wielu formalności, a dla większości przedsiębiorców będzie ona bardzo prostą do wykonania czynnością.